פזילה

הטיפולים השמרניים והניתוחים בפזילה:

הפזילה בילדים ובמבוגרים גורמת להפרעה בתיפקוד הראייתי, פגיעה ונזק בתפקודים הדו-עיניים ופגם אסתטי. זוהי בעיה נפוצה יחסית לה יש מגוון של פתרונות.

הפזילה הינה תופעה בה שתי העיניים מונחות שלא במקביל אחת  ביחס לשניה. הביטוי החיצוני לכך הינו שוני במקום האישונים וגלגל העין. צורות שונות לפזילה: בצורה האופקית לכיוון האוזן או האף, בצורה הוורטיקלית – כלפי מעלה או למטה, או בצורה הסיבובית או האלכסונית. הפזילה תתכן ותופיע חד- עינית או דו -עינית בילדות או בגיל מבוגר (18 שנים ואילך).

הסיבות להופעת הפזילה

כידוע לנו תנועת עיניים מתבצעת ע"י ששה שרירים ישרים ושניים אלכסוניים אשר מעוצבבים ע"י 3 עצבים מוחיים.

לא ידועה הסיבה המדויקת להופעת הפזילה הרגילה (לא השיתוקית) ותאוריות רבות לכך. הפזילה תתכן מולדת מהחודשים הראשונים לחיים או שתופיע בשלבים מאוחרים יותר של החיים. הפזילה תתכן סמויה או גלויה, או פזילה סמויה שנשברה והפכה לגלויה, נרכשת לאחר טראומה או שיתוקית בעת פגיעה בעצבוב השריריים, עקב גידולים ומחלות שונות של גוף האדם.

פזילה

אבחון פזילה

קיימות בדיקות פזילה המאפשרות לנו אבחון התופעה. יש לבצע הבדיקה כאשר הילד/ה נינוח/ה ביותר ויש לבצעה לראשונה בגיל 6-12 חודשים לחיי הנבדק/ת בשילוב בדיקת עיניים מקפת. יש להקפיד שהבדיקה תתקיים בצורה נעימה ובאווירה ידידותית. השלב הראשון של הבדיקה הינו התבוננות על מצבו הגופני, תנוחת הגוף והראש. לאחר מכן יש לבצע בדיקת חדות הראייה שמותאמת לגיל הנבדק. בגילאים עד 2.5 -3 שנים תתבצע הבדיקה בעזרת בובות צבעוניות ,אור או ציורים. בנבדקים מגיל 3 שנים ואילך ניתן להעזר בלוחות בדיקה עם ציורים של צורות גיאומטריות שונות. בגיל 5 שנים ואילך תתבצע הבדיקה בעזרת לוחות סנלן עם מספרים או עם צורת האות E לטווח הקרוב של כ 40 ס"מ ולטווח רחוק של 6 מטרים. בודקים כל עין ועין בנפרד.

במהלך הבדיקה יש לבדוק תנועות העיניים בכל  9 כיווני המבט מתוך כוונה לשלול חולשה/עודף פעילות של השריר, ניסטגמוס, בלט העיניים ומיקוד. לאחר מכן יש לבדוק קיום או אי קיום של פזילה. באם הפזילה גלויה או סמויה, באם הפזילה חד עיינית או דו עיינית וכיוונה (אנכית, אופקית או אלכסונית), מדידת גודל זווית בפזילה נעשית בעזרת פריזמות בודדות או עם סרגל פריזמות אופקי או אנכי. בדיקה זאת מתבצעת לטווח הרחוק והקרוב.

בדיקת האופטיקה של העיניים (התשבורת) בילדים מיוחדת ומתבצעת ע"י טיפות מיוחדות אשר מרחיבות את האישונים ומשתקות זמנית את השרירים שמחזיקים את העדשה הטבעית. זאת בניגוד למבוגרים שאין צורך בטיפות טרם מדידת הליקוי האופטי. זמן ההשפעה של טיפות אלו נע בין 32-8 שעות בצורה המקסימלית אך על פי רוב זמן השפעה הטיפות הללו נע בין 16-12 שעות בלבד. כאשר האישונים רחבים בודקים את האופטיקה של העין בעזרת מכשיר ששמו רטינוסקופ. מכשיר זה זורק אלומת אור לתוך העין, אשר מוחזרת מהעין וניתן לראותה בעזרת חריר שממוקם בראש המכשיר. ע"י כך ניתן לבדוק באם יש קוצר או רוחק ראיה ואסטיגמציה. יש לבדוק בשנית את בפזילה באם חל בה שינוי עקב השפעת הטיפות האלו.

יש לבדוק ,בנוסף לאמור לעיל, את אנטומית העין כולל מקטע קדמי, עדשה והרשתית (החלק האחורי של העין) לשלילת כל הגורמים האפשריים לפגיעה בהתפתחות תפקוד העיניים מגיל רך ואילך.

לאחר בדיקה מקפת של העיניים בילדים/ות תתקיים שיחת סיכום עם ההורים לגבי תפקוד ואנטומית עיני הנבדק/ת ובאם יש מקום לטיפול בעזרת משקפיים, ניתוח או מעקב קליני שנתי בלבד.

הטיפול בפזילה

מספר שיטות לכך: שמרנית וניתוחית.

השיטה השמרנית:

הטיפול בפזילה

השיטה הניתוחית:

הטיפול מתבצע בעזרת עדשות אופטיות למשקפיים לילדים/ות. מגיל 13 שנים ומעלה ניתן לשפר את חדות הראייה גם בעזרת עדשות מגע. ברור שהדבר דורש אחריות רבה מצד הילד והוריו. מגיל 18 שנים ואילך אפשר לעבור ניתוח להסרת משקפיים במגבלות המתאימות. יש לציין כי לא בכל מקרה של ליקוי אופטי של העיניים ניתן לבצע ניתוח להסרת המשקפיים האופטיות. פעמים רבות המשקפיים האופטיים משמשים גם לתיקון הפזילה בנוסף לתיקון האופטי.

שלבי ההחלמה לאתר ניתוח פזילה

לאחר ניתוח הפזילה, המנותח/ת ישהו מספר שעות בחדר ההתאוששות ולאחר מכן ישתחררו מבית החולים לביתם, כאשר העיניים פקוחות, בלווית מרשם רפואי של טיפות עיניים. טיפות אלו כולל סטרואידים ואנטיביוטיקה – המינון ייקבע ע"י המנתח/ת. הטיפול הבתר ניתוחי חיוני ביותר ויש להקפיד לקחתו.

הבדיקה הראשונה לאחר הניתוח תתקיים תוך מספר ימים לאחר הטיפול הניתוחי והמעקב הקליני יקבע עפ"י הקליניקה של עיני המנותח/ת . הטיפול עם הטיפות ינתן למספר שבועות. אפשר לחזור ללימודים ולגן כעבור 4-5 ימים ממועד הניתוח. אין לשפשף את העיניים ויש לשמור על נקיונם. הרחצה וחפיפת ראש תתבצענה עפ"י ההנחיות וללא התעמלות/שחיה למשך כ 6-5 שבועות.

כעבור 2-2.5 חודשים לאחר הניתוח, תתבצע בדיקת עיניים מקפת בה יוחלט באם יש מקום לניתוח פזילה נוסף או לא והתיקון האופטי המתאים. חובה להמשיך באופן קבוע במעקב הקליני אצל רופא/ת עיניים מומחה לתנועתיות עיניים ופזילה.

Call Now Button