טיפול בפגים

פגים ובעיות עיניים

פג הינו ילוד שנולד טרם זמנו לפני גיל 37 שבועות לחייו. למעשה זה ילוד ללא בשלות מלאה של מערכות רבות בגופו וכולל גם חוסר בשלות של מערכת הראיה. רוב הפגים חייבים בבדיקת רופא/ת עיניים ילדים עוד בהיותם בפגיה. המטרה לאבחן חוסר התפתחות מלאה של כלי הדם ברשתית. חוסר זה יכול לגרום לצמיחת כלי דם פתלוגים עם רקמת חיבור אשר עלולה למשוך את הרשתית לגרום להפרדותה וסיכון הראייה עד עיוורון. גילוי מחלת עיניים ברשתית הפגים מחייב מעקב צמוד ותכוף ולפעמים טיפול מתאים למניעת נזק אנטומי וראייתי קבוע.  מחלת הרשתית בפגים נקראת (Retinopathy of Prematurity) ROP

במסגרת בדיקת עיני הפג נבדקת בתחילה רשתית העין לאחר הרחבת האישונים בכדי לבחון צמיחת כלי דם מלאה עד להיקף, ציר ראיה פתוח, תנועות עיניים חריגות (ניסטגמוס) או אסימטריה התפתחותית. במסגרת בדיקת הרשתית יש לוודא שאין הפרעה בהתפתחות מערכת כלי הדם ברשתית מהמרכז להיקף. מעקב זה נמשך עד לצמיחה מושלמת של כלי הדם בכיוון היקף הרשתית. במידה ויש עיכוב בצמיחה ובהתפתחות כלי הדם ברשתית או צמיחת כלי דם פתולוגיים, יש צורך בהתערבות טיפולית מידית למניעת המשך צמיחת כלי הדם הפתולוגים והסיכונים הקליניים הכרוכים בכך. הטיפולים כיום כוללים שימוש באפליקציות לייזר או בהזרקות לתוך חלל העין של מעכבי גורם צמיחה של כלי הדם Anti VEGF מסוגים שונים. ישנו גם הטיפול ההיסטורי עם הקפאת היקף הרשתית. הטיפולים מתבצעים ע"י מומחי רשתית או רופאי עיניים ילדים שמיומנים לכך.

הבדיקה הראשונה של הפגים תתבצע בגיל חודש ימים לחיי הפג או בגיל 31­­-30 שבועות (המוקדם בין השניים ) . לאחר מכן המעקב הקליני יתבצע ע"פ הממצאים הקליניים של רשתית הפג.

בגיל 6 חודשים ,לאלו שלא טופלו ובגיל 3 חודשים לאלו שכן טופלו עקב ה  ROP,יש לבדוק באם ישנה לקות אופטית או פזילה לפג.

לפגים עם רטינופטיה של הפגים קיימים הסיכונים הבאים:

יש לציין כי המעקב הקליני בפגים שטופלו ע"י חומרים שנוגדים צמיחת כלי דם פתולוגים הינו ממושך עד מעל לשנה.

מס' חודשים לאחר ההזרקה יש לבצע בדיקת עיניים נוספת בחדר הנתוח בהרדמה כללית.הבדיקה כוללת הזרקת פלורסצאין לוריד לשלילת צמיחת כלי דם פתולוגים חדשים בהיקף הרשתית.  

פגים ובעיות עיניים
Call Now Button