כלזיון

נגע שפיר אשר גם נקרא"שעורה כלואה" ובאנגלית השם הוא:  CHALAZION. תופעה קלינית זאת שכיחה בילדים ובמבוגרים. זוהי מעין ציסטה בעפעף או בעפעפיים הנגרמת ע"י סתימה בבלוטת השומן שמסביב לעין והשומן מצטבר בתוכה. מיקום הכלזיון עפ"י רוב הוא בשולי העפעפים בסמוך לריסים,לפעמים הנגע בולט חיצונית ע"פ העור, או בולט כלפי פנים בתוך אזור הלחמית, צבעו אדום והוא גדל באופן הדרגתי עם נפיחות העפעף, כאבים בתחילת היווצרותו כאשר יש זיהום מקומי, כבדות בעפעף ואודם בלחמית באזור הנגוע. הכלזיון יכול לגרום להפרעה בראייה עקב לחץ על גלגל העין, להפרעה אסתטית, וגירוי העין.

כלזיון

הטיפול לכך הינו שמרני או ניתוחי. מקובל לטפל בהקדם ע"י משחה אנטיביוטית מקומית מספר פעמים ביום בלווית חימום מקומי של האזור כ 3-4 פעמים ביום. החימום למעשה גורם לריכוך השומן המוקשה שחוסם את הניקוז. באם תוך 4-6 שב' אין נסיגת הכלזיון וספיגתו, יש אפשרות של הזרקת סטרואידים לתוכו במידה והנגע קטן, או לנתח אותו. בילדים הדבר מתבצע תחת הרדמה כללית לא עמוקה ולמשך זמן קצר ביותר (במבוגרים הדבר מתבצע תחת הרדמה מקומית).

ניתוח הכלזיון מתבצע ע"י רופא/ת עיניים והינו תהליך אמבולטורי אשר עפ"ר אינו דורש אישפוז בבית החולים. הניתוח מתבצע בהתאם למיקום הכלזיון. במידה  והינו בולט חיצונית,הגישה הינה דרך העור אך במידה והנגע בולט יותר מבפנים, הגישה היא דרך הלחמית.

בניתוח מנקזים את השומן המוגלתי ומסירים את קופסית הנגע.לאחר הניתוח מטפלים באופן מקומי ע"י משחת אנטיביוטיקה או משחה שכוללת שילוב של אנטיביוטיקה+סטרואידים. מקובל לחזור לביקורת כעבור שבוע ימים וכעבור חודש ימים.

כללית – הכלזיון אינו מדבק לאחרים אך עלול להופיע במספר מוקדים בעפעפים ושכיח בחולים עם בלפריטיס כרונית.

Call Now Button