בוטוקס רפואי

טיפולי הזרקת רעלן הבוטולינום (בוטוקס) לבעיות רפואיות של העיניים והעפעפיים:

רעלן הבוטולינום המוכר בשם בוטוקס (המופק מהרעל של חיידק הקלוסטרידיום וולשי) נפוץ לשימוש רחב בתחומים רפואיים רבים בגוף האדם. חומר זה הוכנס לראשונה לשימוש קליני בשנת 1978 ע"י רופא העיניים ד"ר אלן סקוט כטיפול לתיקון פזילה. לאחר מכן הורחב השימוש ברעלן זה לתחומים רפואיים נוספים בעיניים. כיום ההורייה הטיפולית והרפואית הורחבה לתחומים נוספים כמו: עבור אסטטיקה של הפנים, בעיות עור, בעיות נוירולוגיות, בעיות אורטופדיות,לטיפולים כירורגים ואורולוגים.

מנגנוני הפעולה של הבוטוקס

רעלן הבוטולינום פועל באזור החיבור שבין העצב לשריר (בסינפסה). הוא מפחית זמנית את שחרורו המוליך העיצבי שנקרא אצטיל – כולין מקצות העצב .על ידי כך גורם לחוסר פעילות עיצבית כימית( דנרווציה כימית),דבר הגורם לחסימה עיצבית-שרירית.

רעלן הבוטוקס מוזרק ישירות לשרירים שאנו מעונינים להחליש פעולתם והשפעתו השיתוקית הזמנית הינה למשך מספר חודשים.  לאחר מכן השריר חוזר לתפקד הודות לצמיחה הדרגתית של קצוות עצבים חדשים. ניתן לחדש את השפעת הרעלן על השריר המתאים ע"י הזרקה חוזרת במינון המתאים. יש לציין כי כמות הזרקת הבוטוקס, להשגת אותה מטרה, עולה עם הזמן.

בוטוקס רפואי

השימושים הרפואיים העיקריים (ולא האסטטיים) של הבוטוקס ברפואת העיניים:

פזילה:

כאשר מעונינים להחליש פעילות עודפת של השריר שמזיז את העין יש להזריק את הרעלן לתוך שריר בקצהו הרחוק. הדבר גם יעיל כטיפול בעת פזילה שיתוקית בו מוזרק החומר לשריר הנגדי במטרה למנוע התכווצותו וקיבוע הפזילה. אינדיקציה נוספת הינה בעת רצון לחזק את אפקט החלשת תנועת העין בכיוון מסויים בנוסף לניתוח עצמו. בעת ספק באם יש לנתח ולהחליש פעולת שריר מסויים ,שמניע את העין ,ניתן לראות הודות להזרקת הרעלן את אפקט ההחלשה הזמני על מיקום העיניים. במידה והאפקט המתקבל רצוי ומתאים ניתן לאחר תום השפעת הבוטוקס לבצע את ניתוח החלשת השריר באופן קבוע. אינדיקציות נוספות כוללות טיפול בנבדקים/ות אשר יש סכנה לנתח פזילתם בהרדמה כללית או כאשר מוצו האפשרויות הניתוחיות של השרירים מניעי העין. האפקט אמנם זמני אך הוא מאפשר למטופלים איכות חיים טובה יותר.

ספזם של העפעפים :

בעת פעילות של עוויתות בלתי רצוניות של העפעפים ניתן להפסיק זמנית למספר חודשים פעולה זאת ע"י הזרקת הבוטוקס לשרירים המעורבים בכך או בשרירים הנוספים מסביב לעין המעוצבבים ע"י עצב שפעיל במספר מקומות בפנים ובעפעפיים. כאשר יש ספאזם של העפעפיים בשתי העיניים השם לכך : בלפרוספזם ראשוני אך בעת ספזם של העפעפיים בעין אחת השם לכך : המיפציאל -ספזם. לשם השגת אפקט חוזר/ממושך  יש לחזור על ההזרקה כעבור מספר חודשים.

חשיפת יתר הקרנית:

מדובר בטיפול בנבדקים/ות עם בעייה בתפקוד בבלוטת המגן שלא ניתן לנתחם/ן או לפני התייצבות מצבם הקליני אשר יש להם קושי בסגירת העפעפיים והגנה על הקרנית. כמו כן גם כטיפול זמני בפצע ממושך בקרנית שאינו מחלים תחת טיפולי עיניים שיגרתיים.

דמעת יתר

הכוונה במקרים קליניים של דמעת עודפת שנגרמת שלא על רקע חסימת דרכי הדמעות אלא בגלל יצור מוגבר של דמעות ע"י בלוטת הדמעות (המייצרת את המרכיב המימי של נוזל הדמעות). הזרקת בוטוקס לתוך בלוטת הדמעות (שממוקמת מתחת לעפעף העליון, חיצונית לעין בצד הרקתי עליון) מקטינה משמעותית את כמות ייצור הדמעות ומקילה משמעותית את הסבל לנבדקים/ות. ההשפעה ממושכת אך זמנית ודורשת הזרקה נוספת.

תופעות לוואי

השימוש ברעלן הבוטולינום בטוח מבחינה קלינית בעת שימוש במינון מתאים. תופעות הלוואי נדירות ביותר. תתכנה תופעות לוואי מינימליות כמו שטפי דם קלים ו/או רגישות מקומית באזור ההזרקות . עם זאת,תתכנה תופעות לוואי הקשורות להתפשטות וזליגת חומר ההזרקה מאזור ההזרקה ושיתוק זמני של שרירים שלא התכוונו אליהם. במקרים של טיפול בפזילה תתכן זליגה של החומר לשרירים סמוכים לשריר שטופל בהתאם, וכתוצאה מכך הדבר יכול להתבטא בראייה כפולה זמנית שחולפת תוך מספר שבועות מועט. במקרים של טיפול בדמעת יתר וספזם בעפעפים החומר המוזרק עלול לגרום לצניחת עפעף עליון או ראייה כפולה וורטיקלית או אופקית.

על מנת להמנע מתופעות הלוואי הללו יש להזריק את הרעלן במינון מתאים ובצורה מדוייקת וממוקמת נקודתית. כללית תופעות הלוואי זמניות וחולפות תוך זמן קצר. תוארו מקרים ספורדיים בספרות הרפואית העולמית (לגבי טיפולי עיניים ) של זליגת רעלן הבוטולינום לאזורים אחרים הרחוקים ממקום הטיפול וכתוצאה מכך נגרמה השפעה על שרירים אחרים רחוקים עד כדי הפרעה בנשימה ותחושת כבדות.

 

באופן כללי טיפולי הבוטוקס מהירים ונמשכים דקות בודדות ומאפשרים חזרה מהירה לשיגרת החיים היום יומיים.

Call Now Button